PIT czy IFT?
Pracownicy z Ukrainy, tak samo jak zatrudnieni Polacy, podlegają obowiązkowi rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT – ang. Personal Income Tax). PIT zalicza się do grupy podatków bezpośrednich, w którym podmiotem opodatkowanym jest jednostka (osoba fizyczna) uzyskująca określone przychody. PIT pobierany może być zarówno od polskich rezydentów podatkowych, jak i od osób nie posiadających polskiej rezydencji podatkowej.
W celu ustalenia rezydencji podatkowej obywateli państw trzecich należy wziąć pod uwagę czy:
- w Polsce znajduje się najbliższa rodzina,
- obcokrajowiec prowadzi tu stałą działalność,
- znajduje się na terytorium Polski więcej niż 183 dni w roku.
W przypadku cudzoziemców, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi obowiązują zasady takie, jak w przypadku podatników mających polskie obywatelstwo i rezydencję podatkową.
Nierezydenci podatkowi to osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w Polsce w rozumieniu przepisów podatkowych. W przypadku takich osób opodatkowaniu podlegają tylko te ich dochody, które uzyskali na terytorium Polski.
Obywatele państw trzecich, zatrudnieni w Polsce, powinni dostać od pracodawcy dokument IFT-1/IFT-1R albo PIT-11. Rodzaj dokumentu zależeć będzie od tego, jakiego rodzaju zarobki uzyskuje się w Polsce.
- IFT-1/IFT-1R informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania,
- PIT-11 informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
Zatrudniający musi się posłużyć w stosunku do zatrudnionego cudzoziemca i przygotować dla niego, nie później niż do 28 lutego 2022 r. jeden z wymienionych dokumentów w zależności od:
- rodzaju umowy jaką zawarto między obywatelem Ukrainy a polskim pracodawcą
- od tego, czy jest płatnik podatkowy polskim rezydentem podatkowym czy też nie posiada polskiej rezydencji podatkowej.
Powrót obcokrajowca do domu w trakcie roku nie ogranicza obowiązku rozliczenia się z podatku. Również w takim przypadku obcokrajowiec musi wypełnić i wysłać deklarację podatkową do polskiego urzędu skarbowego.