Za co pracodawcy cenią Ukraińców?
Ponad 40% przedsiębiorstw deklaruje zatrudnianie pracowników ze Wschodu. Jak wynika z najnowszego badania „Barometr Rynku Pracy VII”, wiele polskich firm mierzy się z deficytami kadrowymi. Odpowiedzią na ten problem okazuje się zapełnienie luki pracowniczej przez Ukraińców.
Jakie cechy cenią sobie pracodawcy u pracowników z Ukrainy?
➡️ Dyspozycyjność, doświadczenie i zaangażowanie
Polscy pracodawcy zatrudniający Ukraińców wysoce cenią sobie ich zaangażowanie w pracę. Wielu z nich ma różnorodne i bogate doświadczenie zawodowe. Oznacza to, że są oni bardzo dobrze przygotowani do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Pracownicy z Ukrainy chętnie podejmują wyzwania, są gotowi do pracy zmianowej, weekendowej i tymczasowej.
➡️ Adaptacja do nowego miejsca pracy związana z bliskością kulturową
Pracownicy zza wschodniej granicy to osoby, z którymi łączy nas bardzo podobna kultura pracy. Oznacza to, że nie mają trudności z aklimatyzacją wśród Polaków, przestrzeganiem prawa czy reguł społecznych oraz tych obowiązujących w miejscach pracy. Obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Polsce bardzo dobrze się tu odnajdują. Badania sondażowe pokazują, że Polacy oceniają swoich współpracowników z Ukrainy bardzo pozytywnie. Co ciekawe ¼ Polaków przyznaje, że zdarzyło mu się nawiązać przyjacielską relację ze współpracownikiem pochodzenia ukraińskiego.
➡️ Dostępność kadry pracowniczej i mobilność
Ta cecha może okazać się ogromną zaletą w przypadku pracy na kontraktach rozmieszczonych w całym kraju. Pracownicy nie są przywiązani do jednego miejsca pracy, co daje możliwość rozlokowania ich w różnych zakładach. Dodatkowo wskutek dużego napływu obywateli Ukrainy oraz emigracji Polaków pracodawcy zyskują możliwość uzupełnienia deficytów kadrowych i rozwoju firmy. Jest to znaczące w przypadku dużych przedsiębiorstw, w których ilość pracowników decyduje o ukończeniu projektu. Ich obecność i dyspozycyjność wpływa także na obrót firmy, a co za tym idzie na jej zysk.
Według badań uchodźcy z Ukrainy poszukujący pracy w Polsce to osoby z grup wiekowych 25-34 lat (32%) oraz 35-44 lat (%). Fakt ten świadczy o bardzo dużym udziale wykwalifikowanych i ukształtowanych zawodowo, często posiadających szerokie kwalifikacje kandydatów. Ponad 20% respondentów badania z 2022 roku twierdzi, że podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez kursy doszkalające. Wśród przybywających obywateli Ukrainy 10% stanowią młode osoby w wieku 18-25 lat, co może świadczyć o chęci podjęcia pracy zarówno tymczasowej, jak i stałej oraz możliwości zmiany miejsca zamieszkania na potrzeby pracy.