Outsourcing procesowy – co to jest?
W języku angielskim termin „outsourcing” oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł. Określenie to na polskim rynku pracy staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat outsourcing usług stał się receptą dla firm, które borykają się z problemem niedostatecznej liczby pracowników lub braku odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Szczególnie w stosunku do dynamicznie rozwijającej się produkcji czy rosnącej liczby zleceń.
Outsourcing procesowy – zasady
Na czym dokładnie polega outsourcing i czym różni się od tradycyjnej formy zatrudnienia? Jakie korzyści odnosi firma, która korzysta z zewnętrznych usług. Czy to rzeczywiście sposób na optymalizację zatrudnienia i kosztów? Pytań związanych z praktycznym wykorzystaniem atutów outsourcingu w firmie jest wiele. Zebraliśmy więc tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w tym zakresie.
Outsourcing usług a zatrudnienie na umowę o pracę
Wiele firm poszukuje sposobów na optymalizację kosztów, a także usprawnienie wewnętrznych procesów w przedsiębiorstwie. Delegowanie choćby części zadań związanych z produkcją czy inną formą działalności zewnętrznej, rzetelnej firmie outsourcingowej przekłada się pozytywnie nie tylko na kwestie ekonomiczne, ale też organizacyjne.
Outsourcing procesowy doskonale sprawdza się w firmach produkcyjnych (szczególnie tych działających w branży spożywczej, automotive, AGD/RTV) czy branży logistycznej oraz budowlanej. O wiele efektywniej jest wynająć firmę, która przyśle do realizacji zlecenia własnych specjalistów na czas trwania kontraktu ze zleceniodawcą lub w okresie wzmożonej produkcji (dotyczy to m.in. operatorów CNC, hydraulików czy glazurników lub kontrolerów jakości) niż ponosić koszty (finansowe, organizacyjne, czasowe) rekrutacji do własnego zespołu. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy potrzeba realizacji specjalistycznych zadań jest nagła lub jedynie okresowa.
Poszukiwaniem niezbędnych specjalistów, którzy pozwolą zrealizować usługę zajmuje się właśnie firma zewnętrzna. To po jej stronie jest leży także dbałość, by wszyscy zatrudnieni u niej pracownicy mieli uregulowane kwestie kadrowe. Profesjonalna firma świadcząca usługo outsourcingowe:
- reguluje opłaty związane z ZUS i Urzędem Skarbowym
- ponosi koszty związane z urlopami, zwolnieniami lekarskimi
- monitoruje kwestie fluktuacji pracowników
Outsourcing procesowy – pracownicy z Ukrainy i krajów wschodnich
W świetle zwiększającego się zapotrzebowania firmy na specjalistyczne usługi outsourcingowe rośnie popularność firm, które realizują zlecenia dla zewnętrznych podmiotów, zatrudniając w swoich zasobach pracowników z Ukrainy i innych krajów wschodnich.
Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej wynika, że tylko w 2017 r. wydano 236 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców (o 85% więcej niż w 2016 roku!). Z tego aż 82% zezwoleń dotyczyło obywateli Ukrainy. W tym roku liczba wniosków o wydanie zezwolenia wciąż rośnie.
Rzetelne firmy świadczące usługi outsourcingowe dbają, aby pracownicy realizujący zlecenia u klientów zewnętrznych miały w pełni uregulowaną sytuację prawną i pracowniczą. Zanim skorzystasz z usług firmy outsourcingowej, w której zatrudniani są Ukraińcy warto sprawdzić, jak reguluje ona:
- kwestie rekrutacji i obsługi kadrowej pracowników z Ukrainy i innych krajów wschodnich
- zakwaterowanie pracowników
- zapewnienie transportu do i z miejsca świadczenia usługi
- wyposażenie w odzież roboczą i ochronną
- obsługę tłumacza i koordynatora
Wspieramy naszych klientów świadcząc usługi w modelu outsourcingowym. Terminowo realizujemy zlecenia, dzięki naszym pracownikom z Ukrainy o wymaganych kwalifikacjach i uprawnieniach. To pozwala firmom produkcyjnym czy budowlanym zaplanować realizację bieżącej pracy, ale także podejmować kolejne zlecenia. Dajemy klientom pewność, że dzięki naszemu wsparciu mogą się rozwijać – mówi Adam Wybrańczyk, dyrektor operacyjny ThreeZones.
Chcę wiedzieć więcej o ofercie ThreeZones
adam.wybranczyk@threezones.pl
+48 660 44 22 22
Więcej