Marka polskiego pracodawcy. Jak przyciągnąć najlepszych pracowników z Ukrainy? [WIDEO]
Pracownicy, którzy przyjeżdżają do Polski z Ukrainy i krajów Wschodu są coraz częściej świadomi, jakie znaczenie mają obecnie dla firm i polskiej gospodarki. Szukają już nie tylko pracodawcy, który zaoferuje im najwyższą stawkę, ale także najlepsze warunki pracy.
Legalna praca dla Ukraińców to coraz częściej standard
Tylko w grudniu 2018 Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował, że składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce płaci już blisko 580 tysięcy Ukraińców. W stosunku do ubiegłego roku ZUS odnotował ponad 29% wzrostu liczby ukraińskich pracowników, regulujących zobowiązania wobec państwowego ubezpieczyciela. To oznacza, że na rynku pracy w Polsce rośnie liczba legalnie zatrudnionych Ukraińców. Więcej na ten temat pisaliśmy TU
Co zrobić, aby to właśnie do naszej firmy trafiali najlepsi, rzetelni ukraińscy pracownicy? Korzystna stawka, umowa o pracę, urlop, system premiowy, płatne nadgodziny to tylko część z argumentów, jakimi można ich przyciągnąć.
– Korzystamy z wielu sprawdzonych i nowoczesnych narzędzi do rekrutacji. Jest jednak jeden sposób, który nigdy nas nie zawodzi i działa najskuteczniej. To siła rekomendacji – mówi Adam Wybrańczyk, dyrektor operacyjny ThreeZones, firmy outsourcingowej, zatrudniającej pracowników z Ukrainy. – Zanim jednak system poleceń zacznie działać, warto zapracować sobie na dobrą opinię w oczach pracowników – zaznacza.
Od czego zacząć? Najlepiej od analizy: kim są osoby, które szukają pracy, jakie są ich cele i motywacje. Firma ThreeZones zleciła badania Ukraińców w Polsce, a potem już w węższym gronie zrealizowała warsztaty na temat „ścieżki pracownika”, czyli drogi, jaką przebywa Ukrainiec od momentu decyzji, że chce szukać pracy za granicą do momentu aż stanie w drzwiach firmy, by podpisać umowę. Wszystko po to, by zoptymalizować rekrutację, stworzyć system onboardingowy, odpowiadając na potrzeby kandydatów do pracy i późniejszych pracowników.
System onboadringowy „Pierwsze kroki w ThreeZones”, czyli witamy na pokładzie
W badaniu uczestniczyło 460 Ukraińców, cała ankieta zawierała 29 pytań. Respondentów pytano m.in. o to, jakie wartości cenią u pracodawców, jak długo planują pozostać w naszym kraju i dlaczego właśnie wybrali Polskę. Na wykresach w tekście zestawiono odpowiedzi na wybrane pytania.
– Nowo przyjęci pracownicy pytają nas bardzo często, czy w firmie istnieje możliwość rozwoju i awansu. Myślą o sprowadzeniu rodzin, posłaniu dzieci do polskich szkół i na polskie uczelnie. Większość z nich na początku korzysta z naszych firmowych noclegów. Po kilku miesiącach, zaczynają rozglądać się za wynajmowanym mieszkaniem, planują kupić własne „eM” i zamieszkać tu z rodziną. To świadczy o tym, że czują się tu dobrze i bezpiecznie, szybko się usamodzielniając – mówi Adam Wybrańczyk.
Jednak pierwsze chwile w Polsce wielu pracownikom kojarzy się ze stresem i niepokojem. Firma ThreeZones postanowiła więc stworzyć system onboardingowy, który ma ułatwić aklimatyzację w nowych warunkach.
Ciekawe informacje na ten temat przyniosły warsztaty zorganizowane z wybranymi pracownikami. Skoro firma tworzyła skuteczny system onboardingowy, najpierw postanowiła zapytać pracowników z Ukrainy, z jakimi trudnościami i obawami przyjeżdżają.
Co się okazało? Przede wszystkim Ukrainiec, jeszcze zanim podejmie decyzje o wyjeździe, w swoim otoczeniu (w mediach i od znajomych) słyszy historie o polskich pracodawcach, którzy zatrudniają nielegalnie, nie płacą wynagrodzenia i oferują zakwaterowanie w fatalnych warunkach. Wideorelację i więcej informacji o warsztatach znajdziesz TU
– Takie sytuacje nie ułatwiają pracy rzetelnym firmom rekrutacyjnym. Część pracowników zaczyna czuć się pewnie, dopiero gdy dotrze na miejsce i przekona się, że firma istnieje, funkcjonuje i pracuje się w niej dobrze, a wypłata jest na czas. W naszym przypadku duży nacisk kładziemy na wzajemne relacje. Staramy się odpowiadać na wszystkie pytania, chcemy być dostępni w każdej chwili, a informacje pozyskane na warsztatach przełożyliśmy na….scenariusz filmowy – opowiada Adam Wybrańczyk.
Film „Pierwsze kroki w ThreeZones” ma pokazać, nie tylko w jaki sposób dotrzeć do siedziby firmy w Katowicach, ale także zaznajomić kandydatów z pracownikami, siedzibą firmy, atmosferą Katowic. Zapraszamy do oglądania.