Gdzie mieszkają obywatele Ukrainy?
Wielu Ukraińców przyjechało do Polski uciekając przed wojną, nie wiedząc czy jeszcze wrócą do swoich rodzinnych domów. Dlatego wiele polskich rodzin postanowiło podzielić się swoim własnym domem z sąsiadami ze Wschodu. Ilu Ukraińców zatem mieszka dalej z polskimi rodzinami, ilu mieszka na swoim albo otrzymało zakwaterowanie od pracodawcy?
W kwietniu 2022 roku oszacowano, że w Polsce zamieszkuje około 2.9 mln ukraińskich obywateli. W tym około 1,35 mln tych, którzy mieszkali w Polsce przed wojną i około 1,55 mln uchodźców wojennych.
Według badań ankietowych ponad połowa Ukraińców mieszka w Polsce na swój koszt. Co oznacza, że sami znaleźli mieszkanie, które wynajmują i opłacają z własnej kieszeni albo kupili dom, czy mieszkanie na stałe. Szacuje się, że jest to ponad 60% obywateli ukraińskich przebywających aktualnie w Polsce. Co w takim razie z miejscem zamieszkania pozostałych imigrantów? 22% oznajmiło, że mieszkanie zapewnia im pracodawca. Oznacza to, że imigranci znaleźli w naszym kraju zarówno dach nad głową, jak i pracę. Biorąc pod uwagę, że polscy pracodawcy wręcz zabiegają o ukraińskich pracowników, standard mieszkań, które są im oferowane, jest wysoki.
Jak podają badania, 18% imigrantów oznajmiło, że aktualnie posiadają tymczasowe zakwaterowanie typu hotel, hostel, akademiki itp. Ostatnie 10% to właśnie imigranci, którzy zostali zaproszeni do mieszkania w polskich domach. Porównując do liczby Ukraińców, którzy mieszkali w polskich domach zaraz po wybuchu wojny, można stwierdzić, że procent ten mocno spadł, co wskazuje, że nasi sąsiedzi mają się u nas dobrze. Najprawdopodobniej znaleźli pracę, dzięki czemu mogli się na nowo usamodzielnić i dobrze się zaaklimatyzowali w naszym kraju.
Polska z roku na rok staje się coraz to bardziej tolerancyjnym i migracyjnym krajem i coraz to więcej imigrantów trafia do Polski. Według danych GUS tuż przed pandemią Covid-19 w Polsce przebywało 2,1 mln cudzoziemców. I nie mówimy tu tylko o imigrantach z Ukrainy. Do naszego kraju zaczyna zjeżdżać się coraz więcej obywateli z Mołdawii, Niemiec, Turcji, Białorusi, Indii czy Chin. Dla Polski jest to bardzo dobry znak, ponieważ jeśli imigrantów jest coraz więcej, to znaczy, że im się w Polsce podoba i wielu z nich zostanie w naszym kraju na dłużej, a co za tym idzie, będą aktywnie wspierać polską gospodarkę.